Avocado

Celistvý dřevěný rám,
který se vymyká běžným představám

Přes čtyřicet vstev dřeva tvoří tento precizně tvarovaný rám podobný avokádu. Pevnost a pružnost dosažené díky celistvé konstrukci jsou hlavními devizami tohoto unikátního rukodělného modelu.

Avocado

Tělo rámu je vyrobeno ručně jako kompaktní celek beze spojů a přerušení.
Tato konstrukce zvyšuje celkovou odolnost rámu a zlepšuje jeho vlastnosti.

Spodní část rámu je tvořena mohutnějším profilem kvůli pevnosti, zatímco horní část funguje jako odpružení.

Horní část rámu je v místě sedlové trubky usazená navolno, umožnující jí volný pohyb během tlumení. Toto technické řešení je možné jen díky vysoké únavové životnosti dřeva.

Konstruktéři kol v poslední době znovuobejvují přírodní materiály, u nichž oceňují jejich vyrovnané mechanické vlastnosti. Dřevo má pro výrobu konstrukčních prvků s vysokým dynamickým zatížením výborný poměr pružnosti a pevnosti. Je snadno dostupné, velmi snadno opracovatelné a je to obnovitelný materiál. Dokáže vstřebávat vibrace, což je důležité pro komfort jízdy.

Vytvořili jsme unikátní rám využívající jedinečných vlastností dřeva, které u kovu a trubek nenajdete. Zvolili jsme koncept celistvého rámu. Pro výrobu této nezvyklé konstrukce jsme také museli najít i netradiční způsob zpracování. Použili jsme technologii vrstvení, která dovoluje vytvořit kompaktní tvar dle našich představ, využít flexibilnosti dřeva a zároveň i zlepšit jeho pevnost. Nedřevěné části jsou vyrobené z duralu. Celý rám váží okolo tří kilogramů.

Kolo pro nás není jen hračkou na víkendové projížďky. Kolo je výrazem našeho životního postoje a moderního způsobu života. Pro výrobu našich kol jsme si vybrali dřevo, a to kvůli jeho kráse a schopnosti neustálé transformace. Nechceme produkovat další masově vyráběný výrobek. Jde nám především o to tvořit a překračovat hranice jak technologické, tak hranice obecných představ a zavedených trendů.

Avocado

License: see details in Press kit | credits: Jan Vidlička (photo, camera, post-production), Jachym Kliment (photo), Titus-Armand Napirlica (camera), music: Garmish – Black Paint