Skeleton - wood bike

Skeleton

Zhmotnění krásy a vitality přírody

Hlavním důrazem při tvorbě této nové generace rámu byla především jeho vitalita a síla. I přesto, že na tvorbu rámu bylo použito dvakrát více vrstev dřeva a duralové části byly nahrazeny nerezovou ocelí, docílili jsme stejné váhy jako v předešlé verzi. Stavebním materiálem předešlé verze byl javor, který byl vyměněn za téměř dvakrát lehčí bambus.

triangular base

Kosti nemají svůj trojúhelníkový profil pro nic za nic. Trojúhelníkový tvar je ideálním konstrukčním prvkem s optimálním objemovým poměrem, zaoblení hran tyto vlastnosti ještě umocňuje.
A právě díky zdvojení síly rámu jsme byli schopni těchto skeletálních profilů docílit. Pružnost a pevnost je podle potřeby definována přizpůsobením šíře a výšky profilu.

Spodní část rámu je formována do tvaru V. Tento otevřený tvar současně snižuje hmotnost a zvyšuje pevnost. Ze stejného důvodu byla vertikálně protažena i zadní vidlice. Pro zajištění ještě větší stability geometrie rámu a tlumení nežádoucích vibrací, jsme tentokrát upevnili sedlovou trubku napevno v silent-blocku. Hlavové složení řidítek prošlo kompletním re-designem.

wood bike

Avocado

Celistvý dřevěný rám,
který se vymyká běžným představám

Přes čtyřicet vstev dřeva tvoří tento precizně tvarovaný rám podobný avokádu. Pevnost a pružnost dosažené díky celistvé konstrukci jsou hlavními devizami tohoto unikátního rukodělného modelu.

Avocado - wood bike
avocado blueprint

Tělo rámu je vyrobeno ručně jako kompaktní celek beze spojů a přerušení. Tato konstrukce zvyšuje celkovou odolnost rámu a zlepšuje jeho vlastnosti.

Spodní část rámu je tvořena mohutnějším profilem kvůli pevnosti, zatímco horní část funguje jako odpružení.

Horní část rámu je v místě sedlové trubky usazená navolno, umožnující jí volný pohyb během tlumení. Toto technické řešení je možné jen díky vysoké únavové životnosti dřeva.

wood bike

Specifikace rámu:

Avocado (p. 001)
Materiál: Javor, Pryskyřice, Dural
váha: 3.6Kg

Konstruktéři kol v poslední době znovuobejvují přírodní materiály, u nichž oceňují jejich vyrovnané mechanické vlastnosti. Dřevo má pro výrobu konstrukčních prvků s vysokým dynamickým zatížením výborný poměr pružnosti a pevnosti. Je snadno dostupné, velmi snadno opracovatelné a je to obnovitelný materiál. Dokáže vstřebávat vibrace, což je důležité pro komfort jízdy.

Vytvořili jsme unikátní rám využívající jedinečných vlastností dřeva, které u kovu a trubek nenajdete. Zvolili jsme koncept celistvého rámu. Pro výrobu této nezvyklé konstrukce jsme také museli najít i netradiční způsob zpracování. Použili jsme technologii vrstvení, která dovoluje vytvořit kompaktní tvar dle našich představ, využít flexibilnosti dřeva a zároveň i zlepšit jeho pevnost. Nedřevěné části jsou vyrobené z duralu. Celý rám váží okolo tří kilogramů.

Kolo pro nás není jen hračkou na víkendové projížďky. Kolo je výrazem našeho životního postoje a moderního způsobu života. Pro výrobu našich kol jsme si vybrali dřevo, a to kvůli jeho kráse a schopnosti neustálé transformace. Nechceme produkovat další masově vyráběný výrobek. Jde nám především o to tvořit a překračovat hranice jak technologické, tak hranice obecných představ a zavedených trendů.

Tisková zpráva & média

 
 

License: see details in Press kit | credits: Jan Vidlička (photo, camera, post-production), Jachym Kliment (photo), Titus-Armand Napirlica (camera), music: Garmish - Black Paint
2046